Geirangerfjord

Na początek zdjęcia z podróży. Z promu i autokaru. Na ostatnim zdjęciu widoczna wyspa Utøya na której w 2011 roku Anders Breivik zabił kilkadziesiąt osób. Zdjęcie poddano obróbce w technice HDR.
Na jednym ze zdjęć widać mosty. Norwegia podzielona setkami fiordów dla skrócenia drogi posiada tysiące mostów oraz setki kilometrów tuneli drążonych w skałach. Niewątpliwą ciekawostką (niestety brak zdjęcia) było rondo wydrążone wewnątrz góry.

View the embedded image gallery online at:
http://cymerman.eu/galeria/norwegia#sigFreeId7c0f5e3573

Fredrikstad

Pierwsze odwiedzone przez nas miasteczko po przyjeździe do Norwegii. Z jednej strony rzeki stare zabudowania, kawałek umocnień, muzeum. Z drugiej miasteczko nowoczesne, z ładną promenadą i dziesiątkami knajpek.

View the embedded image gallery online at:
http://cymerman.eu/galeria/norwegia#sigFreeId889ea8a001

Oslo

Atrakcje Oslo: Twierdza Akershus, Ratusz, Nabrzeże, Park Rzeźb Vigelanda, Muzeum Łodzi Wikingów, Centrum Pokojowej Nagrody Nobla

View the embedded image gallery online at:
http://cymerman.eu/galeria/norwegia#sigFreeIdb6360ddff4

Lillehamer

Przez Lillehamer praktycznie tylko przejechaliśmy, ale z okien autokaru nie było widać żadnych szczególnie ciekawych miejsc. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy skoczni olimpijskiej a potem weszliśmy do skansenu. W Norwegii do dnia dzisiejszego na wsiach dachy chałup pokrywane są rosnącą trawą

View the embedded image gallery online at:
http://cymerman.eu/galeria/norwegia#sigFreeIda9457e8027

 Trollstigen

Wyjątkowo malownicza trasa wijąca się serpentynami pod górę aż do przełęczy na wysokości 852m n.p.m. Po drodze mijaliśmy dziesiątki wodospadów. Zatrzymaliśmy się przy znaku "Uwaga Trolle". Jednak znak był na tyle zniszczony, że musiałem go troszkę odnowić. Świetna pogoda sprzyjała fotografom.

View the embedded image gallery online at:
http://cymerman.eu/galeria/norwegia#sigFreeId06d330d9a5

Geirangerfjord

Po przejechaniu Drogą Trolli skierowaliśmy się do miejscowości Geiranger skąd wypłynęliśmy promem do Eidsdal. Geigangerfjord jest chyba najpiękniejszym fiordem w Norwegii i można go przynajmniej częściowo zobaczyć na panoramie wrzuconej na górze strony.Niestety pogoda nam się popsuła i to był chyba jedyny dzień, gdy padało. Na szczęście nie cały czas a tylko chwilę w Geiranger i większość czasu podczas rejsu. Mimo tego zdjęcia są warte obejrzenia (tak myślę).

View the embedded image gallery online at:
http://cymerman.eu/galeria/norwegia#sigFreeId5bc74fdece

Boyabreen, Sognefjord, Forde

Kolejnego dnia wybraliśmy się na lodowiec Boyabreen. Później do Muzeum Lodowca w Fjærland. Po drodze było znów kilka fjordów, m.in. przeprawa promowa przez Sognefjord. Wieczorem zatrzymaliśmy się w niewielkim miasteczku Forde.

View the embedded image gallery online at:
http://cymerman.eu/galeria/norwegia#sigFreeId7a35f05346

Flam - Myrdal

Trasa kolejowa Flamsbana należy do najbardziej malowniczych na Świecie. Pomiędzy dolną stacją Flam a górną Myrdal, kolejka zatrzymuje się przy wodospadzie Kjosfossen. Każdorazowo gdy nadjeżdża pociąg tancerka odgrywa tam swoją scenę zakończoną rzuceniem się w otchłań.

View the embedded image gallery online at:
http://cymerman.eu/galeria/norwegia#sigFreeId155cf606f3

Wodospady Tvindefossen i Steindalsfossen

W Norwegii widzieliśmy tysiące wodospadów. Czasem jadąc drogą, widzieliśmy wodospad co 100m. Tworzą się z topniejących lodowców i jest ich na prawdę nieprawdopodobnie dużo. Jednak w większości są to niewielkie wodospady, niosące niewielkie ilości wody ale spadające z dużej wysokości. Jednak Tvindefossen i Steindalsfossen są ciekawe. Podobnie jak Kjosfossen z poprzedniej galerii, tak i te należą chyba do najfajniejszych.

View the embedded image gallery online at:
http://cymerman.eu/galeria/norwegia#sigFreeId8ebc102320

Bergen

Podobno jedno z najpiękniejszych miasteczek Norwegii, a na pewno najładniejsze z tych które widzieliśmy. W przeszłości pełniło ważne funkcje handlowe kraju.

View the embedded image gallery online at:
http://cymerman.eu/galeria/norwegia#sigFreeId23c4cd02c6