Tworzenie stron internetowych nie jest i nigdy nie było dla mnie sposobem na życie. Strony tworzę głównie dla znajomych lub z polecenia. Czasem coś dla siebie. Budowa strony jest jednak świetnym sposobem na lepsze poznanie CSSów, a tworzenie template'ów do stron na CMS dobrym sposobem do rozwijania swoich umiejętności jako grafik komputerowy i lepszego poznania programów graficznych.

Ostatnio zrealizowane strony internetowe

 
 
 

 

Pozycjonowanie stron internetowych

O ile tworzenie stron internetowych traktuję raczej hobbystycznie, to do ich pozycjonowania podchodzę już o wiele bardziej profesjonalnie. Nieustannie zmieniające się algorytmy Google układające wyniki wyszukiwania zmuszają do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań. Wielu w branży przekonało się jak ich strona w ciągu jednego dnia z pierwszej dziesiątki wyników wyszukiwania potrafiła spaść poza pierwszą setkę. Dlatego tu zakładam ostrożność i długo planowe budowanie pozycji strony. Już nie te czasy, gdy szło stronę wypchnąć na szczyt w ciągu kilku dni albo szybciej i cieszyć się TOP1 przez kilka miesięcy. Nigdy nie miałem i nie planuję otworzyć agencji lub sklepu SEO. Tu również działam z polecenia.
Nie podam oczywiście przykładów żadnych pozycjonowanych przeze mnie stron, gdyż byłoby to przyznanie się przed Googlem, że pozycje tych stron są sztucznie poprawiane, a to mogłoby doprowadzić do kar ze strony Wielkiego Brata


Popularne systemy CMS

CMS (Content Management System) - System zarządzana treścią. Jest to gotowe rozwiązanie dla osób nie posiadających odpowiedniej wiedzy lub czasu na stworzenie strony internetowej od podstaw. Przydatne dla stron, które są nieustannie modyfikowane np. poprzez dodawanie artykułów. Każdy CMS posiada własny panel administracyjny umożliwiający w większości przypadków dodanie artykułu poprzez CTRL-C, CRTL-V. Niektóre umożliwiają wprost import treści z Worda. Oczywiście każdy CMS posiada własny edytor, który umożliwia formatowanie tekstu, dodawanie grafiki itd.
Wiele CMSów jest darmowych. Myślę, że są ich na rynku setki. Do tego dochodzą ogólnodostępne płatne CMSy oraz CMSy, które są własnością firm profesjonalnie tworzących strony internetowe. Dla podtrzymania unikalności kodu nie są one sprzedawane jako produkt a jedynie jako strona na nich oparta. Można więc przyjąć, że wybór jest tu na prawdę ogromny. Jednak popularność zdobyło zaledwie kilka może kilkanaście z nich. Dla wszystkich, którzy chcą postawić swoją pierwszą stronę przestawię krótkie opisu kilku najpopularniejszych.

Wordpress

WordpressChyba najbardziej znany i najbardziej popularny CMS na Świecie. Skrót CMS jednak długi czas był pewnym nadużyciem w odniesieniu do tego skryptu. Był to raczej system blogowy. Jednak jego modyfikacje i tysiące napisanych do niego wtyczek zdecydowanie rozbudowało jego funkcjonalność. Widziałem strony, katalogi stron a nawet sklepy internetowe oparte o Wordpressa.
Absolutną zaletą tego CMSa jest łatwość jego obsługi, a ogromna rzesza użytkowników skupionych na forum Wordpressa błyskawicznie rozwiąże każdy napotkany problem.
Na stronie Wordpressa oraz stronach niezależnych znajdziemy tysiące gotowych szablonów zmieniających wygląd graficzny oraz położenie poszczególnych modułów na stronie. Wśród nich jest na prawdę duży wybór szablonów bezpłatnych.
Wordpress jest podstawowym systemem służącym pozycjonerom do budowy tzw. zaplecza pozycjonerskiego.

Drupal

Drupal CMSZ przedstawionych tu CMSów Drupal jest najbardziej rozbudowanym, ale również najtrudniejszym w obsłudze. Bez użycia dodatkowych wtyczek Drupal posiada wiele funkcjonalności, które wystarczą do zbudowania większości stron. A tysiące dodatkowych wtyczek tę funkcjonalność jeszcze zwiększają. Bez wątpienia z przedstawionych tu rozwiązań Drupal daje największe możliwości stworzenia dużego, rozbudowanego i funkcjonalnego serwisu.
Posiada również rozbudowane zarządzanie użytkownikami, którym administrator może przydzielać role uprawniające do edycji i modyfikacji tylko pewnych elementów strony. To duża zaleta przy rozbudowanych serwisach.
Pomimo, że Drupal umożliwia tworzenie bardzo różnorodnych witryn, osiągnięcie odpowiedniego designu jest trudne i czasochłonne. Podstawowe strony bez dużego nakładu pracy wyglądają po prostu przeciętnie. Również bogaty wybór szablonów nie powala swoim wyglądem.
Nie można natomiast nic zarzucić wsparciu technicznemu. Doskonała dokumentacja i prężne forum dyskusyjne są bardzo pomocne.

Joomla

Joomla CMSPrzyznaję, że Joomla to mój ulubiony CMS. Na pewno ma o wiele większe możliwości niż Wordpress i mniejsze niż Drupal. Jest tak po środku. To samo tyczy się obsługi tego CMSa. Troszkę czasu musimy poświęcić by go poznać, ale potem już pracuje się bez większych problemów.
Moim zdaniem strony na Joomli wyglądają najładniej. Oczywiście również mamy możliwość skorzystania z dostępnych w internecie szablonów, ale subiektywnie uważam, że te darmowe do Drupala i Wordpressa nie mogą konkurować z tymi do Joomli.
Do Joomli oczywiście również istnieje tysiące wtyczek zwiększających ich funkcjonalność i podobnie jak w przypadku konkurentów doskonałe wsparcie techniczne w postaci forum dyskusyjnego.
Jednak i ten system nie jest wolny od wad. Jedną z nich jest obciążenie serwera, które jest zdecydowanie większe niż dla Wordpressa ale też niestety czasem większe niż dla Drupala. Jednak nie to jest największą wadą Joomli. Programiści tego systemu przynajmniej dotychczas nie zachowywali kompatybilności wersji. Jeśli kilka lat temu zbudowaliśmy stronę powiedzmy na Joomla 1.5.12 to można ją było aktualizować do 1.5.26 ale wersja 1.6 już była niekompatybilna. O ile treść można było przenieść o tyle szablony już nie pasowały.